Palmy – piękne i popularne rośliny

Palmy w ostatnim czasie cieszą się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego – są to rośliny o eleganckim wyglądzie, idealnie pasujące do nowoczesnych wnętrz w stylu industrialnym, ale także świetnie prezentujące się w mieszkaniach w stylu retro. 

Palmy doniczkowe i ich zapotrzebowania

Zauważyć je można w biurach, szkołach i innych miejscach użytku publicznego. Nie wymagają zbyt wiele uwagi i czasu, co jest sporą zaletą zarówno dla zapracowanych jak i leniwych ogrodników. Wystarczy je podlać raz w tygodniu i od czasu do czasu spryskać zraszaczem. W sezonie letnim można je nawozić. Dobrym pomysłem jest  też wystawienie palm na taras lub balkon latem – dzięki temu będą lepiej rosły na świeżym powietrzu. Mniejsze palmy można hodować na parapecie okiennym, większe okazy można postawić na podłodze w donicy pasującej do wystroju domu lub w odpowiednim kwietniku. Palmy tolerują miejsca zacienione, dlatego można je ustawić w przedpokoju lub w innym pomieszczeniu, gdzie nie ma zbyt wiele światła. 

Te rośliny bardzo trudno samemu rozmnażać, lepiej to zdanie zostawić specjalistom. Palmy przesadzamy wiosną, jeśli doniczka jest za mała. Nie należy sadzić tych roślin w zbyt duże doniczki, bo wtedy rosną w korzenie. Palma doniczkowa ma wiele zalet przykładowo, że nie należą do roślin trujących, dlatego jeśli nasze dziecko lub pies zje trochę tej rośliny nie musimy panikować. 

Palmy doniczkowe rodzaje, którą wybrać i dlaczego?

Na rynku jest wiele gatunków palm, na pewno więc znajdziesz coś w twoim guście. Palma doniczkowa rodzaje chamedora, areka, kencja, howea, palma kokosowa i palma daktylowa to najczęściej wybierane gatunki tych roślin. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też palmy mrozoodporne, które hodujemy w ogrodach. Palmy doniczkowe mają też inne zalety – uważa się, że oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, pochłaniają toksyny, dzięki czemu właściciele palm są zdrowsi. Palmy dobrze jest ustawić w sypialni – podobno dzięki nim lepiej śpimy. Na pewno będą dobrze rosły w łazience, bo jest tam znacznie większa wilgotność powietrza niż w innych pomieszczeniach. Palmy doniczkowe są świetnym pomysłem na prezent ze względu na swoje liczne zalety. Są to rośliny wieloletnie i nie rosnące zbyt szybko. Odstraszać może niekiedy jedynie cena, bo duże okazy kosztują nawet ok 200zł.